تبلیغات
جاذبه های شهر کردکوی
گفتگوی با نجار جوان و تحصیلکرده روستای النگ

نجاری شغل بسیار خوب و شاد و متنوع و سرگرم کننده هست.هیچ وقت خسته نمیشی چون وقتی به چیزی فکر میکنی که میخواهی بسازیش ، بعداز ساخت تمام خستگی هایت برطرف میشه.


النگ روستای زیبا:میدانم خیلی ازجوانان ما  درس خوانده اند و دارای مدارک دانشگاه هستند،ولی قرار نیست همه دارای کارهای دولتی و پشت میز باشیم .کم حرفی نیست جوانان تحصیلکرده ای که میکانیک ،کشاورز ماهرو نجارموفق...... هستند؛ جوانان ما نباید منتظرکار لوکس و دولتی باشند.

هستند جوانانی که تحصیلکرده اند ولی کارشان به همت خودشان گره خورده است؛ جوانی که هر روز دکان نجاریش را با نام خدا باز می کند و با غرور کار می کند؛ عرق می ریزد، از نیروی جوانیش استفاده می کند و گوشش بدهکار این نیست که دستش خراش بیفتد یا صورتش خاک اره ای شود.

تصمیم گرفتم به سراغ او بروم و از کارشان بپرسم؛ کاری که همت می خواهد؛ کاری زحمت واقعی می خواهد تا در برابر موج بی همتی و بیکاری و تن پروری کم نیاورد.


لطفا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید.

محمد مازندرانی فرزند حسین متولد روستای النگ ازتوابع شهرستان کردکوی هستم

از چه زمانی شما علاقمند به صایع چوب شدین؟

در دوران دبیرستان  علاقه به کارهای ساخت ابزارهای چوبی پیدا کردم.در مسیر مدرسه چند نجاری وجود داشت وقتی از انجا عبور میکردم همیشه این فکر در ذهنم بود که چطور این وسایل چوبی درست میکنند.در مدرسه با نقشه کشی و طراحی های سه بعدی اشنا شدم ازاین رو شکل یک جانور را طراحی و بعد شروع به ساختش با چوب کردم.

ازکجا کار نجاری را شروع کردین؟

شروع کارم از نجاری زنده یاد صفرعلی نجاتی بود.علاقه ای که از خود نشان دادم استاد رحمت نجاتی پور به من پیشنهاد داد در نجاری کار کنم.

 در حین کار تحصیل هم میکردم.صبح ها نجاری و بعدظهرها مدرسه میرفتم.بعداز 4 سال بصورت انفرادی شروع بکار کردم.

شغل نجاری چطور شغلی هست؟

شغل بسیار خوب و شاد و متنوع و سرگرم کننده هست.هیچ وقت خسته نمیشی چون وقتی به چیزی فکر میکنی که میخواهی بسازیش ، بعداز ساخت تمام خستگی هایت برطرف میشه.


درامد نجاری چطوره؟

با توجه به رکود بازار بازهم شغل ما درآمدش خوبه .دراین زمانه مردم دوباره رو به صنایع چوبی آوردند.چرا که بعضی از وسایل چوبی (درب،پنچره،کمد،میز و صندلی، مبلمان)از نیازهای  مهم جامعه هستند.

بیشتر مشترهای شمات از کجا هستند؟

ازتمام روستاهای اطراف ، گرگان و کردکوی هستند.ظرافت،دقت و استقامت و تنوع در کارهای من باعث شده مشترهای خوبی داشته باشم.

شما در زمینه صنایع دستی هم فعالیت دارید؟

بله،صنایع دستی بازار خوبی داره ،خرج زیادی نداره اما درآمدش خوبه .

پیشنهاد شما به جوانان برای انتخاب شغل چیه؟

جوانان ما نباید منتظرکار لوکس و دولتی باشند. من اعتقاد دارم یک جوان باید کار کند و فرقی نمی کند که راننده تاکسی باشد یا کارمند و یا نجار؛ چون بیکاری باعث فقرو تنگ دستی و پیامدهای اجتماعی زیادی بهمراه دارد.

آقای مازندرانی کلام اخراتان چیه؟

از شما و سایت بسیار خوب و فعال النگ روستای زیبا  تشکر میکنم

گزارش و عکس :یعقوب محمودی

(به ادامه مطلب توجه کنید)
یعقوب محمودی سه شنبه 22 تیر 1395 - 05:29 ب.ظ نظرات()