تبلیغات
جاذبه های شهر کردکوی
هدایت تحصیلی و سرگردانی دانش اموزان پایه دهم کردکویی

النگ روستای زیبا: شروع نام‌نویسی وانتخاب رشته پایه دهم در شهرستان کردکوی با اعتراض دانش آموزان و والدین آن‌ها در دبیرستانها همراه شد.

هدایت تحصیلی، دغدغه این روزهای دانش‌آموز ورودی پایه دهم در شهرستان کردکوی است که باید با انتخاب آگاهانه و از سر علاقه همراه باشد تا آینده تحصیلی و شغلی خوبی را برای آنان رقم بزند، اما ناهماهنگی‌ و عدم توجیه متولیان، موجب سردرگمی خانواده‌های دانش آموزان کردکویی  شده است.


به گزارش النگ روستای زیبا: شروع نام‌نویسی وانتخاب رشته پایه دهم در شهرستان کردکوی با اعتراض دانش آموزان و والدین آن‌ها در دبیرستانها همراه شد.

دانش آموزان و والدینی را دیدم که از شدت ناراحتی گریه می کردند و از ترک تحصیل دانش‌آموزان خود خبر می گفتند. یکی از دانش آموزان با چشمانی پراز اشک به ما، گفت: من دانش آموزی هستم که در همه روزهای سال درس خوانده و با معدل 88/19 به من گفته‌اند باید به رشته کار دانش یا فنی و حرفه ای بری واجازه تحصیل وثبت نام در رشته‌های نظری را ندارم.

درحالی که من هیچ علاقه ای به رشته‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای ندارم و دوست دارم در رشته علوم تجربی ادامه تحصیل بدم، اما از من ثبت‌نام نمی‌کنند، این دانش آموز افزود :  من حاضرم ترک تحصیل کنم، اما به رشته‌هایی که آن‌ها به من پیشنهاد می کنند  نروم.

والدین  یکی از دانش آموزان که برای ثبت نام به یکی ازمدرسه پسرانه آمده بود گفت: دخترمن با معدل 73/19 اجازه ثبت نام در مدارس و رشته‌های نظری را ندارد و باید در رشته فنی وحرفه ای ثبت نام کند، پسرم هیچ علاقه‌ای ندارد که با وجود این معدل به رشته‌های فنی و حرفه ای برود.

این هفته شاهد شمار زیادی از دانش آموزان و والدین معترض انها در دبیرستانهای کردکوی بودیم والدین نگرانی خود را از آینده دانش آموز وفرزندشان با داد وفریاد بر سر مدیر که از فرزندان انها ثبت نام نمیکرد اعلام می کردند .

مادران دانش آموزان در حالی که بشدت ناراحت وعصبانی بود میگفتند: مسئولین آموزش و پرورش با آینده فرزندانمان بازی می کنند،اگر فرزند خودشان همین مشکل را داشته باشد ،هیچ اقدامی نمیکنند؟ چه کسی  پاسخگوی ماست؟

بعضی از دانش آموزان و اولیاء ادعا میکنند نرم‌افزار هدایت تحصیلی میخواهد مارا به اجبار به رشته های که علی رغم عدم علاقه و معدل‌های بالا هدایت کند.براساس هدایت تحصیلی جدید دانش اموز شماره(1) با مدل 19/88 و دارای نمره علوم تجربی و ریاضی 20 نمیتواند  رشته علوم تجربی انتخاب کند


براساس هدایت تحصیلی جدید دانش اموز شماره(2) با مدل 17/60 و دارای نمره علوم تجربی 14و ریاضی 8 میتواند  رشته علوم تجربی انتخاب کند.

آیا هدایت تحصیلی واقعا براساس الگوهای اموزشی ، هدایت مشاور و علاقه دانش آموز صورت گرفته است؟

قابل ذکر است هدایت تحصیلی دانش آموزان طبق روال هر ساله انجام می‌گیرد، در حالی که در سیستم قبلی نظام آموزشی هدایت تحصیلی در پایه اول متوسطه این کار انجام می شد، اما امسال در دوره دوم از پایه نهم برای دانش آموزانی که قرار است به پایه دهم بروند، این کار انجام می شود.

در گذشته ملاک هدایت تحصیلی 50 درصد نمرات درسی دانش آموزان و50 درصد نظر مشاوران تحصیلی و تست‌های گرفته شده بود، اما امسال 65 درصد نظر خانواده و دانش آموز، به اضافه شناختی که معلمان از دانش آموز دارند و تست هایی که از دانش آموزان گرفته شده و 35 درصد میانگین معدل دانش آموز در پایه هفتم، هشتم و نهم، ملاک قرار گرفته است.

محمد مصطفوی، معاون مدیرکل دفتر امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در آیین نامه هدایت تحصیلی نیز آمده است که دانش آموزان باید با توجه به سیاست‌های شغلی کشور در رشته‌ها توزیع شوند. بنابراین نه طرح پایلوتی برای اعزام اجباری دانش آموزان یک منطقه به رشته کاردانش مطرح بوده است و نه ایرادی در کار وجود دارد، بلکه نحوه توزیع به مدیریت استان بازمی‌گردد.

معاون مدیرکل دفتر امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که دانش آموزان معترض به نتایج هدایت تحصیلی‌شان باید چه کنند؟‌گفت: راهکار نخست اینکه دانش آموزان حتما با ستاد هدایت تحصیلی مدرسه و مشاور مدرسه  جلسه داشته باشند و تصمیمم درست بگیرند و تاکید نکنند که فقط میخواهند به رشته تجربی روند زیرا نه ظرفیت و نه امکانات آن وجود ندارد.

مصطفوی ادامه داد: دوم اینکه کمیته هدایت تحصیلی منطقه فعال است و اگر شکایتی دارند، آن را به صورت مکتوب و البته با رعایت منطق به کمیته منطقه ارائه دهند تا بررسی های لازم انجام شود.

درست است ما باید بر اساس سند تحول بنیادین و توسعه متوازن آموزش و پرورش، نیروهایی باید در رشته‌هایی که مورد نیاز جامعه است تحصیل کنند،و آموزش وپرورش با توجه به نیازسنجی و ملاک‌های هدایت تحصیلی براساس ملاک‌هایی که خود دانش آموز یا اولیای وی اظهار داشته لحاظ شده است، اما با وجود این باید به  اعتراض‌های خانواده ها رسیدگی شود.

یعقوب محمودییعقوب محمودی چهارشنبه 6 مرداد 1395 - 03:44 ب.ظ نظرات()