تبلیغات
جاذبه های شهر کردکوی
برگزاری کارگاه آموزشی بمناسبت شصدمین سال تاسیس اولین پارک ملی گلستان

النگ روستای زیبا: کارگاه  دو روزه ی توانمند سازی تشکلهای محیط زیستی و آشنایی با حیات وحش توسط شبکه ی سمنهای استان(سازمان های مردم نهاد) با حضور مهندس قایمی بعنوان مدرس دوره در تاریخ 95/6/15 الی 95/6/16 برگزار شد.

در کارگاه آموزشی فعالین و تشکلهای محیط زیستی استان گلستان مشکلات و معضلات محیط طبیعی ، خصوصا پارک ملی گلستان رامورد توجه قرار دادند.

همچنین در کارگاه عنوان شد ، جاده ترانزیتی میان گذر از پارک ملی گلستان که بر خلاف ملاحضات زیست محیطی و قوانین و مقررات پارکهای ملی ایجاد شده است  با عث ایجاد مشلات فراوان برای گونه های مختلف جانواری و گیاهای در این اکوسیستم منحصر بفرد جهانی شده است.


پارک ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع حیات جانوری و گیاهی است. تنوع زیستی پارک ملی گلستان حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند. اما....

وجود جاده میان گذر از پارک ملی گلستان و عبور انواع وسایل حمل و نقل در شبانه روز می تواند مشکلات ذیل را در این ذخیرگاه مهم جهانی ایجاد کند:

- ایجاد ترس و حشت ، استرس در بین جانوران پارک در پی آلودگی صوتی.

- خطر تصادف حیاط وحش با وسایل نقیله عبوری

- نبود راههای ایمن جهت عبور حیوانات

- ایجاد دیوارهای بتونی حایل بسیار بلند در امتداد جاد که مانع عبور حیوانات میشود

- ریختن زباله و رها کردن باقیمانده غذا در محیط پارک موجب بروز انواع بیماریها در  حیوانات پارک شده است

- رها کردن زباله در پارک ملی به تدریج موجب بروز عادات بد در حیوانات می شود زیرا به خوردن زباله عادت می کنند و کم کم ازاین مرز فراتر رفته و به انسان حمله می کنند.

در کارگاه آموزشی فوق گروه سبز تمیشه ی شهرستان کردکوی حضورفعا ل داشتند.

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقهٔ حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. این منطقه قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده‌است و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.


یعقوب محمودی سه شنبه 16 شهریور 1395 - 11:10 ب.ظ نظرات()